Za vínom do Šenkvíc 2022

Šenkvickí vinári otvárajú na jar svoje vinice pre všetkých návštevníkov už po jedenásty krát. Príďte 30. apríla 2022 do Šenkvíc a vychutnajte si vína garantovaného pôvodu.

30. apríl 2022 od 12:00 – 22:00 v Šenkviciach

Srdečne vás pozývame vychutnať si príjemný deň v spoločnosti priateľov a milovníkov dobrého vína v Šenkviciach. Tradičné stretnutie Za vínom do Šenkvíc bude tento rok obohatené aj o vína garantovaného pôvodu vyrobené z lokálnych odrôd pod značkou „Víno garantovaného pôvodu“. Túto iniciatívu prinášajú šenkvickí vinári na Slovensko ako prví v spolupráci s pánom Ivom Zálesným, ktorý je autorom pilotného projektu. 

Brány vinárskych pivničiek otvoríme už 30. apríla 2022 – preto neváhajte a príďte nás navštíviť do Šenkvíc. Pre návštevníkov všetkých vekových kategórií sme pripravili program plný zážitkov až do neskorých hodín. Tešíme sa na vás.

O podujatí Za vínom do Šenkvíc

Spoločne so šenkvickými vinármi vám už 11 rokov zdieľame našu radosť a lásku k vínu. Podujatie Za vínom do Šenkvíc je určené pre všetkých milovníkov poctivého slovenského vína, ktorí ocenia priateľskú atmosféru v čarovnej vinohradníckej obci Šenkvice. Svoje víno, pivničky, výrobné a prezentačné priestory vám predstaví 29 vinárov na viac ako 22 miestach. Podujatie Za vínom do Šenkvíc má každoročne svojho patróna. Patrónom 11. ročníka je dlhoročný skromný hobby vinár – Jožko Jančo. Podujatie Za vínom do Šenkvíc je príležitosť spoznať začínajúce, malé, stredné aj veľké vinárstva Malokarpatského kraja a nahliadnuť do priestorov vinárstiev, ktoré sú pre verejnosť počas roka neprístupné. 

Objavte „Víno garantovaného pôvodu“

Podporujeme poctivú prácu a tradíciu slovenského vinárstva. Preto tento rok predstavia viacerí šenkvickí vinári aj vína skutočne slovenského pôvodu pod značkou „Víno garantovaného pôvodu“. 

Projekt „Víno garantovaného pôvodu“ prináša novú značku pre garanciu pôvodu a transparentnosti pôvodu hrozna aj pomocou moderných technológií. Túto iniciatívu štartujeme po prvý krát na Slovensku práve v Šenkviciach. Veríme, že nová značka prinesie silnú podporu poctivým slovenským vinárom a hlavne, pomôže jednoducho a jednoznačne odlíšiť vína zo slovenského hrozna.  

 „Naším zámerom je podporiť slovenské vína, ktoré sú vyrobené výlučne zo slovenského hrozna a zlepšiť ich vnímanie na domácom trhu,“ – vysvetľuje Ivan Zálesný, autor projektu a prevádzkovateľ portálu KamZaVinom.sk. „Idea tejto pomoci slovenským vinárom vznikla počas prvej vlny „korony“, kedy sa najmä u menších slovenských vinárov začal naplno prejavovať problém s odbytom ich produktov. V oblasti vína a jeho marketingu sa pohybujem už vyše 10 rokov a pri debatách s vinármi som spoznal mnohé problémy, ktoré ich trápia. Jedným z nich bol aj dovoz lacných vín zo zahraničia, ich nedostatočná kontrola, a s tým spojená a neriešená hrozba falšovania slovenského vína. Prišiel som preto s nápadom ako podporiť lokálne odrody a poctivých slovenských vinárov.“

Garancia značky „Víno garantovaného pôvodu“

Možnosť získať značku „Víno garantovaného pôvodu“ a označiť tak svoje pôvodné slovenské vína podlieha komplexnému procesu kontroly. Proces sa zameriava na dve fázy monitorovania vzniku vína. V prvej fáze je monitorovaná samotná surovina – hrozno, z ktorej je dané víno vyrobené. Monitoruje sa viacero faktorov – kto ho vypestoval, kde, v akom objeme a komu bolo odovzdané na spracovanie. V druhej fáze monitoringu sa táto surovina spojí s konkrétnym vinárom a vyrobeným vínom. Výsledok práce vinohradníka a práca vinára sa monitoruje samostatne a nezávisle od seba. Na celý tento proces dohliada osoba poverená vinárskym spolkom, ktorá je jedným z dôležitých garančných prvkov projektu.

Na čo sa môžete 30. apríla v Šenkviciach tešiť 

Tento rok sme si pre vás pripravili bohatý program plný zážitkov. Všetkých návštevníkov čaká tradičná slovenská kuchyňa s ochutnávkou miestnych špecialít podľa receptúr šenkvických babičiek, jazdy na konskom koči a samozrejme obľúbená šenkvická muzika. Pre veľký úspech na predošlých ročníkoch vás budú na podujatí sprevádzať až tri kapely. Aj tento rok budú návštevníci hlasovať o najlepšie vinárstvo podujatia  a všetkých hlasujúcich čaká tombola so zaujímavými vinárskymi cenami. 

Navštívte vinohradnícky náučný chodník

Staňte sa vínnym turistom a príďte sa pozrieť na prehliadku vinohradníckeho náučného chodníka, kde si môžete prezrieť 30 tradičných a novošľachtených odrôd viniča hroznorodého. Súčasťou náučného chodníka je aj ukážka vývoja systémov rezu a vedenie viniča. Celkovo je v 15 radoch vysadených 240 sadeníc. Náučný chodník sa nachádza v blízkosti sídla miestneho vinárskeho spolku a obecnej vinotéky na adrese: Chorvátska ulica 105, Šenkvice

Vstupenky

Cena vstupenky je 29€ .

V cene vstupenky je zahrnutá degustačná taštička s katalógom vinárov, 40ks degustačných kupónov, 2ks bonusových lístkov na nákup vína v hodnote 8€ a neobmedzená kyvadlová doprava medzi jednotlivými ochutnávkovými stanoviskami.

Vstupenky je môžete zakúpiť iba online. Degustačnú taštičku s pohárom si vyzdvihnete v deň podujatia.

Prostredníctvom našej web stránky ZaVinomDoSenkvic.sk (platba prevodom na účet)

Prostredníctvom partnerov (platba kartou)

  

Podujatie pripravujeme v súlade s aktuálnymi nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR. Vzhľadom na preventívne opatrenia v súvislosti s COVID-19 je do predaja uvoľnených maximálne 750 vstupeniek.

Zoznam zúčastnených vinárov na podujatí:

1 Miko Miroslav
2 Klamo Matúš
3 Bartoš Michal
4 Stríž Daniel
5 Víno DIOUS
6 Kocanda Jozef st.
7 Kocanda Jozef ml.
8 Vinárstvo Kukumberg
9 Augustinič Jaromír
10 Jančariková Monika
11 Kúkel Pavol
12 Sommini Winery
13 Vinárstvo KOZARA
14 Víno Jurášek
15 Motyka Karol
16 Durčovič Imrich
17 Jančo Jozef
18 Lacko Vincent
19 Ruman Tibor
20 Figura Ľubomír
21 Kakalík Marek
22 Kakalík Michal
23 Bobulles Samuel Hacaj
24 Sunny Winery
25 Bočko vinárstvo
26 Augustinič Emil
27 CARPATE DIEM
28 Karpatská perla
29 BOVINEL

Doprava

Doprava na podujatie je individuálna. Medzi ochutnávacími stanoviskami je zabezpečená bezplatná kyvadlová doprava minivanmi a vláčikom blaváčikom.

Aby ste si mohli vychutnať všetky slasti, ktoré vám podujatie ponúka, odporúčame využiť dopravu vlakom alebo autobusom. Aktuálny cestovný poriadok nájdete na stránke www.cp.sk

Hlavní organizátori

Podujatie pre vás pripravuje Spolok vinohradníkov a vinárov Šenkvice v spolupráci s Kultúrnym a informačným strediskom a Obecným úradom Šenkvice. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

O Spolku vinárov a vinohradníkov v Šenkviciach

Sme občianske združenie, ktoré zastrešuje viac ako 30 aktívnych členov z radov vinárov, vinohradníkov a priateľov vína. Hlavným cieľom činnosti spolku je rozvoj a udržiavanie vinárstva a vinohradníctva v Šenkviciach. V rámci svojej činnosti organizuje viaceré vinárske podujatia – najvýznamnejším je Za vínom do Šenkvíc. Okrem iného sú to letné sobotné ochutnávky vín, Deň burčiaku, nominačná výstava vín, semináre pre svojich členov, vinárske zájazdy do rôznych kútov Európy ako aj pravidelná séria hodnotení zdravotného stavu vín členov spolku.

Kontakt

Spolok vinárov a vinohradníkov v Šenkviciach, sídlo Vinohradská 68, Šenkvice, www.zavinomdosenkvic.sk, Ing. Ľuboš Petrík, petrik@zavinomdosenkvic.sk

ĎAKUJEME A TEŠÍME SA NA VÁS!