O NÁS

Spolok vinohradníkov a vinárov v Šenkviciach v súčasnosti združuje 27 vinárov.

Naše poslanie

Šírime medzi členmi spolku, priateľmi a milovníkmi vína, občanmi obce, ale i mimo nej, záujem o udržanie a rozvoj vinohradníctva a vinárstva v obci Šenkvice, v Malokarpatskej oblasti a na celom Slovensku.

Víno v Šenkviciach a jeho história

  • Víno a vinohradnícka obec Šenkvice patrí do Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, rajón modranský. V súčasnosti podľa počtu obyvateľov je najväčšou vinohradníckou obcou pod Malými Karpatmi.
  • Vinohradníctvo a víno tu má dlhú tradíciu o čom svedčí fakt, že už v roku 1580 tu 83 majiteľov viníc dosiahlo úrodu vyše 65 000 litrov vína. V novodobej histórii vinohradníctva zohrali hlavnú úlohu najmä 2 faktory – vznik poľnohospodárskeho družstva a výskumnej stanice vinohradníckej a vinárskej. Šenkvické poľnohospodárske družstvo vzniklo v roku 1957 a hospodárilo dlhé roky s vinohradmi o výmere 165 ha. Preslávili ho najmä skvelé tramíny, ktorým ťažké ílovité šenkvické pôdy dodávali žiadanú zemitosť a korenitosť.
    Progres do vinohradníctva nielen v obci, ale i v rámci Slovenska priniesla existencia Výskumnej stanice vinohradníckej a vinárskej Šenkvice. V obci sa darilo tradičným najmä bielym odrodám- Veltlínske zelené, Rizling vlašský, zo skorších Iršai Oliver, a už spomínaný Tramín červený.
  • Z výskumnej stanice sa postupne dostávali do pestovania nové moravské a slovenské odrody ako André, Aurelius, Muškát moravský, Pálava, Devín, Dunaj, Nitra, ale aj svetové odrody – Dornfelder, Cabernet Sauvignon, Zweigeltrebe, či Merlot. Kvalitatívnou prestavbou prešli aj tradičné odrody a tak popri veltlínoch či vlašákoch tu dnes majú svoje miesto aj kvalitatívne odrody z rodiny burgundských a Rizling rýnsky.
  • Po zmene spoločenského režimu v roku 1989 sa otvorili nové cesty podnikaniu dnes v Šenkviciach sídlia známe vinárske firmy- Karpatská perla, Vinárstvo Ing. Marián Bočko a Vinárstvo Kamil Kukumberg. Víno menších vinohradníkov a vinárov zoskupuje Spolok vinohradníkov a vinárov Šenkvice, ktorý vznikol v roku 2000 a stará sa o osvetu vinohradnícku aj vinársku. Preto aj v tomto, pre vinohradníkov a víno nepriaznivom období vzniklo v obci niekoľko moderných viníc, ktoré dávajú záruku, že v Šenkviciach si dobré víno nájdete aj o niekoľko desiatok rokov.
  • V obci Šenkvice sa víno a vinič hroznorodý pestuje na cca 300 ha. Najpestovanejšou odrodou je Veltlínske zelené. Okrem tradičného sortimentu sa tu pestujú aj odrody menej známe, rôzne novošlachtenia, či odrody svetové. Z muštových bielych odrôd je to napríklad Devín, Muškát moravský, Aurelius, Aromína. Z muštových odrôd modrých Nitra, Dunaj, André, Gamay, Merlot, Dornfelder, Domina. Vo vinohradoch sa môžete stretnúť aj s atraktívnymi slovenskými stolovými odrodami ako je Dóra, Diamant, Opál, Rubánka, Ametyst, Onyx, Negra.