Šenkvickí vinári garantujú pôvod svojich vín novými technológiami

Spolok vinohradníkov a vinárov v Šenkviciach prichádza s unikátnou novinkou. Vína, ktoré vyrobili z ročníka 2021 budú mať špeciálne označenie s garanciou pôvodu. Vinári zo spolku sa totiž zapojili do rovnomenného projektu s názvom VÍNO GARANTOVANÉHO PÔVODU (VGP), ktorého pilotná prevádzka prebieha práve v Šenkviciach.

„Hlavným cieľom VGP je propagácia slovenského vína vyrobeného výlučne zo slovenského hrozna a zlepšenie jeho vnímania na domácom trhu.“ – vysvetľuje Ivan Záleský, autor projektu a prevádzkovateľ portálu KamZaVinom.sk – „Idea takejto pomoci slovenským vinárom vznikla počas prvej vlny „korony“, kedy sa naplno začali prejavovať odbytové problémy hlavne menších slovenských vinárov. V oblasti vína a jeho marketingu sa pohybujem už vyše 10 rokov a pri debatách s vinármi som spoznal mnohé problémy, ktoré ich trápia. Jedným z nich bol aj dovoz lacných vín zo zahraničia, ich nedostatočná kontrola, a s tým spojená a neriešená hrozba falšovania slovenského vína. Prišiel som preto s nápadom, ako tento problém eliminovať a ešte to aj využiť pri propagácii poctivých slovenských vinárov.“

Projekt VÍNO GARANTOVANÉHO PÔVODU sa zameriava na dve fázy monitorovania vzniku vína. V prvej na samotnú surovinu – hrozno, z ktorej je dané víno vyrobené, kto ho vypestoval, kde, v akom objeme a komu bolo odovzdané na spracovanie. V druhej fáze sa táto surovina spojí s konkrétnym vinárom a vyrobeným vínom. Zvlášť je teda monitorovaný výsledok práce vinohradníka a zvlášť vinára. A na celý tento proces dohliada dôverník, osoba poverená vinárskym spolkom, ktorá je jedným z dôležitých garančných prvkov projektu.

„Najťažšie pri definovaní projektu bolo práve nastavenie jeho garančných mechanizmov.“ – dodáva Ivan Záleský – „Ako prvé musia vinári a vinohradníci podpísať čestné vyhlásenie a súhlasiť so štatútom VGP, kde sa zaviažu napr. zverejňovať iba pravdivé informácie. Okrem ďalšieho kontrolného prvku v podobe dôverníka sme dlho hľadali spôsob, ako ešte viac zvýšiť kontrolu v rámci projektu a ako samotným fanúšikom vína naozaj zagarantovať pôvod nimi konzumovaného slovenského vína. Riešenie sme našli v novej pokrokovej technológii s názvom blockchain, ktorej praktické využitie pozná verejnosť skôr v podobe kryptomeny bitcoin. Blockchainová aplikácia vytvorená spoločnosťou 3IPK presne na účely VGP, do ktorej vinári zadávajú informácie o svojich vínach a vinohradníci o hrozne, totiž umožňuje tieto dáta nielen zhromažďovať, ale ich aj zobrazovať verejnosti. A podstatné je to, že tieto dáta sú rozdistribuované na serveroch po celom svete a nie je možné ich zmazať. Takže aj samotní „vínomilci“ si budú môcť kedykoľvek informácie o ich obľúbených vínach dohľadať, príp. overiť. Stačiť im k tomu bude napríklad QR kód uvedený na fľaši, alebo kontrola dát o víne na webstránke projektu (vgp.wine).“

Ako celý proces garantovania pôvodu prebieha vysvetľujú aj tieto schémy:

A túto unikátnu technológiu medzi prvými na svete začínajú používať práve šenkvickí vinári.

„Projekt „Víno garantovaného pôvodu“ nás svojou myšlienkou zaujal hneď v pri jeho vzniku. Veríme v jeho jednoznačný prínos pri propagácii a ľahkého odlíšenia vína slovenského pôvodu pre všetkých spotrebiteľov a priaznivcov slovenského poctivého vína.“ – dopl´ňa Ľuboš Petrík, predseda Spolku vinárov a vinohradníkov v Šenkviciach.

 

Prvý krát budú môcť priaznivci vín „ochutnať“ vína garantovaného pôvodu na 11. ročníku Za vínom do Šenkvíc.

30. apríl 2022 od 12:00 – 22:00 v Šenkviciach

Tento rok bude obohatený vinami garantovaného pôvodu, vďaka pilotnému projekut „Víno garantovaného pôvodu“, ktorý ako prvý na Slovensku realizujú šenkvickí vinari v spolupráci s iniciátorom tejto myšlienky p. Ivom Zaleským. Brány podujatia otvoríme už 30. apríla 2022, tak neváhajte a pridajte sa k nám. Pripravili sme pre vás program plný zážitkov. Hurá do Šenkvíc!

O podujatí

Aktuálny 11. ročník podujatia ma už tradične svojho patróna. Je ním Jožko Jančo – dlhoročný skromný hoby vinár. Spoločne so šenkvickými vinármi vám už 11 rokov zdieľame našu radosť a lásku k vínu. Podujatie Za vínom do Šenkvíc je určené pre všetkých milovníkov poctivého slovenského vína, ktorí ocenia priateľskú atmosféru v čarovnej vinohradníckej obci Šenkvice. Svoje víno, pivničky, výrobné a prezentačné priestory vám predstaví rovných 30 vinárov na viac ako 20 ochutnávkových stanoviskách. Podujatie Za vínom do Šenkvíc je tento rok príležitosť spoznať začínajúce, malé, stredné aj veľké vinárstva Malokarpatského kraja a nahliadnuť do priestorov vinárstiev, ktoré sú pre verejnosť počas roka neprístupné.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Obce Šenkvice.

Viac informácií o projekte nájdete na: vinogarantovanehopovodu.sk