Šenkvickí vinári garantujú pôvod svojich vín novými technológiami a v ďalšom ročníku

Spolok vinohradníkov a vinárov v Šenkviciach prichádza s unikátnou novinkou. Vína, ktoré vyrobili z ročníka 2021 a 2022 budú mať špeciálne označenie s garanciou pôvodu. Vinári zo spolku sa totiž zapojili do rovnomenného projektu s názvom VÍNO GARANTOVANÉHO PÔVODU (VGP), ktorého pilotná prevádzka prebieha práve v Šenkviciach.

„Hlavným cieľom VGP je propagácia slovenského vína vyrobeného výlučne zo slovenského hrozna a zlepšenie jeho vnímania na domácom trhu.“ – vysvetľuje Ivan Záleský, autor projektu a prevádzkovateľ portálu KamZaVinom.sk – „Idea takejto pomoci slovenským vinárom vznikla počas prvej vlny „korony“, kedy sa naplno začali prejavovať odbytové problémy hlavne menších slovenských vinárov. V oblasti vína a jeho marketingu sa pohybujem už vyše 10 rokov a pri debatách s vinármi som spoznal mnohé problémy, ktoré ich trápia. Jedným z nich bol aj dovoz lacných vín zo zahraničia, ich nedostatočná kontrola, a s tým spojená a neriešená hrozba falšovania slovenského vína. Prišiel som preto s nápadom, ako tento problém eliminovať a ešte to aj využiť pri propagácii poctivých slovenských vinárov.“

Projekt VÍNO GARANTOVANÉHO PÔVODU sa zameriava na dve fázy monitorovania vzniku vína. V prvej na samotnú surovinu – hrozno, z ktorej je dané víno vyrobené, kto ho vypestoval, kde, v akom objeme a komu bolo odovzdané na spracovanie. V druhej fáze sa táto surovina spojí s konkrétnym vinárom a vyrobeným vínom. Zvlášť je teda monitorovaný výsledok práce vinohradníka a zvlášť vinára. A na celý tento proces dohliada dôverník, osoba poverená vinárskym spolkom, ktorá je jedným z dôležitých garančných prvkov projektu.

„Najťažšie pri definovaní projektu bolo práve nastavenie jeho garančných mechanizmov.“ – dodáva Ivan Záleský – „Ako prvé musia vinári a vinohradníci podpísať čestné vyhlásenie a súhlasiť so štatútom VGP, kde sa zaviažu napr. zverejňovať iba pravdivé informácie. Okrem ďalšieho kontrolného prvku v podobe dôverníka sme dlho hľadali spôsob, ako ešte viac zvýšiť kontrolu v rámci projektu a ako samotným fanúšikom vína naozaj zagarantovať pôvod nimi konzumovaného slovenského vína. Riešenie sme našli v novej pokrokovej technológii s názvom blockchain, ktorej praktické využitie pozná verejnosť skôr v podobe kryptomeny bitcoin. Blockchainová aplikácia vytvorená spoločnosťou 3IPK presne na účely VGP, do ktorej vinári zadávajú informácie o svojich vínach a vinohradníci o hrozne, totiž umožňuje tieto dáta nielen zhromažďovať, ale ich aj zobrazovať verejnosti. A podstatné je to, že tieto dáta sú rozdistribuované na serveroch po celom svete a nie je možné ich zmazať. Takže aj samotní „vínomilci“ si budú môcť kedykoľvek informácie o ich obľúbených vínach dohľadať, príp. overiť. Stačiť im k tomu bude napríklad QR kód uvedený na fľaši, alebo kontrola dát o víne na webstránke projektu (vgp.wine).“

Ako celý proces garantovania pôvodu prebieha vysvetľujú aj tieto schémy:

A túto unikátnu technológiu medzi prvými na svete začínajú používať práve šenkvickí vinári.

„Projekt „Víno garantovaného pôvodu“ nás svojou myšlienkou zaujal hneď v pri jeho vzniku. Veríme v jeho jednoznačný prínos pri propagácii a ľahkého odlíšenia vína slovenského pôvodu pre všetkých spotrebiteľov a priaznivcov slovenského poctivého vína.“ – dopl´ňa Ľuboš Petrík, predseda Spolku vinárov a vinohradníkov v Šenkviciach.

Vína pod značkou VGP budete môcť ochutnávať, na ktoromkoľvek podujatí ktorého sa zúčasťňujú vinári zapojení do tohto projektu.

Projekt je v roku 2022 realizovaný s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja

 

Viac informácií o projekte nájdete na: vinogarantovanehopovodu.sk