Za vínom do Šenkvíc 2023

29 April 2023
12:00 - 22:00

Šenkvickí vinári otvárajú na jar svoje vinice pre všetkých návštevníkov už po dvanástykrát. Príďte 29. apríla 2023 do Šenkvíc a vychutnajte si vína garantovaného pôvodu.

29. apríl 2023 od 12:00 – 22:00 v Šenkviciach

Srdečne vás pozývame vychutnať si príjemný deň v spoločnosti priateľov a milovníkov dobrého vína v Šenkviciach. Tradičné stretnutie Za vínom do Šenkvíc bude tento rok opäť obohatené aj o vína garantovaného pôvodu, vyrobené z lokálnych odrôd pod značkou „Víno garantovaného pôvodu“. Túto iniciatívu priniesli už vlani šenkvickí vinári na Slovensko ako prví v spolupráci s pánom Ivom Záleským, ktorý je autorom pilotného projektu.

Brány vinárskych pivničiek otvoríme už 29. apríla 2023 – preto neváhajte a príďte nás navštíviť do Šenkvíc. Pre návštevníkov všetkých vekových kategórií sme pripravili program plný zážitkov až do neskorých hodín. Tešíme sa na vás.

O podujatí Za vínom do Šenkvíc

Spoločne so šenkvickými vinármi vám už 12 rokov zdieľame našu radosť a lásku k vínu. Podujatie Za vínom do Šenkvíc je určené pre všetkých milovníkov poctivého slovenského vína, ktorí ocenia priateľskú atmosféru v čarovnej vinohradníckej obci Šenkvice. Svoje víno, pivničky, výrobné a prezentačné priestory vám predstaví 33 vinárov na viac ako 24 miestach. Podujatie Za vínom do Šenkvíc má každoročne svojho patróna. Patrónom 12. ročníka je dlhoročný profesionálny vinár a bývalý predseda spolku Marián Bočko. Podujatie Za vínom do Šenkvíc je príležitosť spoznať začínajúce, malé, stredné aj veľké vinárstva Malokarpatského kraja a nahliadnuť do priestorov vinárstiev, ktoré sú pre verejnosť počas roka neprístupné.

Objavte „Víno garantovaného pôvodu“

Podporujeme poctivú prácu a tradíciu slovenského vinárstva. Preto tento rok predstavia viacerí šenkvickí vinári aj vína skutočne slovenského pôvodu pod značkou „Víno garantovaného pôvodu“.
Projekt „Víno garantovaného pôvodu“ prináša novú značku pre garanciu pôvodu a transparentnosti pôvodu hrozna aj pomocou moderných technológií. Touto iniciatívou pokračujeme aj tento rok na Slovensku práve v Šenkviciach. Veríme, že nová značka prinesie silnú podporu poctivým slovenským vinárom a hlavne, pomôže jednoducho a jednoznačne odlíšiť vína zo slovenského hrozna.

„Naším zámerom je podporiť slovenské vína, ktoré sú vyrobené výlučne zo slovenského hrozna a zlepšiť ich vnímanie na domácom trhu,“ – vysvetľuje Ivan Zálesný, autor projektu a prevádzkovateľ portálu KamZaVinom.sk. „Idea tejto pomoci slovenským vinárom vznikla počas prvej vlny „korony“, kedy sa najmä u menších slovenských vinárov začal naplno prejavovať problém s odbytom ich produktov. V oblasti vína a jeho marketingu sa pohybujem už vyše 10 rokov a pri debatách s vinármi som spoznal mnohé problémy, ktoré ich trápia. Jedným z nich bol aj dovoz lacných vín zo zahraničia, ich nedostatočná kontrola, a s tým spojená a neriešená hrozba falšovania slovenského vína. Prišiel som preto s nápadom ako podporiť lokálne odrody a poctivých slovenských vinárov.“

Garancia značky „Víno garantovaného pôvodu“

Možnosť získať značku „Víno garantovaného pôvodu“ a označiť tak svoje pôvodné slovenské vína podlieha komplexnému procesu kontroly. Proces sa zameriava na dve fázy monitorovania vzniku vína. V prvej fáze je monitorovaná samotná surovina – hrozno, z ktorej je dané víno vyrobené. Monitoruje sa viacero faktorov – kto ho vypestoval, kde, v akom objeme a komu bolo odovzdané na spracovanie. V druhej fáze monitoringu sa táto surovina spojí s konkrétnym vinárom a vyrobeným vínom. Výsledok práce vinohradníka a práca vinára sa monitoruje samostatne a nezávisle od seba. Na celý tento proces dohliada osoba poverená vinárskym spolkom, ktorá je jedným z dôležitých garančných prvkov projektu.

Na čo sa môžete 29. apríla v Šenkviciach tešiť

Tento rok sme si pre vás pripravili bohatý program plný zážitkov. Všetkých návštevníkov čaká tradičná slovenská kuchyňa s ochutnávkou miestnych špecialít podľa receptúr šenkvických babičiek a samozrejme obľúbená šenkvická muzika. Pre veľký úspech na predošlých ročníkoch vás budú na podujatí sprevádzať až tri kapely. Aj tento rok budú návštevníci hlasovať o najlepšie vinárstvo podujatia a všetkých hlasujúcich čaká tombola so zaujímavými vinárskymi cenami. Tento rok obohacujeme organizáciu o možnosť zakúpiť si vína a nechať si ich doručiť následne pohodlne na domácu adresu.

Zoznam zúčastnených vinárov:

1 Miko Miroslav
2 Klamo Matúš
3 Figura Ľubomír
4 Bartoš Michal
5 Stríž Daniel
6 Kocanda Jozef st.
7 Kocanda Jozef ml.
8 Červenka Peter
9 Vinárstvo Kukumberg
10 Augustinič Jaromír
11 Petrík Ľuboš
12 Jančariková Monika
13 Kúkel Pavol
14 Fekete & syn
15 Sommini Winery
16 Vinárstvo KOZARA
17 Víno Jurášek
18 Motyka Karol
19 Durčovič Imrich
20 Lacko Vincent
21 Ruman Tibor
22 Víno DIOUS
23 Kakalík Marek
24 Kakalík Michal
25 Bobulles Samuel Hacaj
26 Sunny winery
27 Bočko vinárstvo
28 Augustinič Emil
29 CARPATE DIEM
30 Karpatská perla
31 BOVINEL
31 Maluniak Pavol
33 Klub vinárov Báhoň

Navštívte vinohradnícky náučný chodník

Staňte sa vínnym turistom a príďte sa pozrieť na prehliadku vinohradníckeho náučného chodníka, kde si môžete prezrieť 30 tradičných a novošľachtených odrôd viniča hroznorodého. Súčasťou náučného chodníka je aj ukážka vývoja systémov rezu a vedenie viniča. Celkovo je v 15 radoch vysadených 240 sadeníc. Náučný chodník sa nachádza v blízkosti sídla miestneho vinárskeho spolku a obecnej vinotéky na adrese: Chorvátska ulica 105, Šenkvice.

Vstupenky

Rezervujte si svoje miesto na podujatie už dnes a využite špeciálnu ponuku. Vstupenky je môžete zakúpiť iba online. Degustačnú taštičku s pohárom si vyzdvihnete v deň podujatia.

Cena vstupenky je 29€ .

Prostredníctvom našej web stránky ZaVinomDoSenkvic.sk (platba prevodom na účet)

Prostredníctvom partnerov (platba kartou)

  

V cene vstupenky je zahrnutá degustačná taška s katalógom vinárov, 40ks degustačných kupónov, 2ks bonusových lístkov na nákup vína v hodnote 8€ a neobmedzená kyvadlová doprava medzi jednotlivými ochutnávkovými stanoviskami.

Doprava

Doprava na podujatie je individuálna. Medzi ochutnávacími stanoviskami je zabezpečená bezplatná kyvadlová doprava minivanmi a vláčikom blaváčikom.
Aby ste si mohli vychutnať všetky slasti, ktoré vám podujatie ponúka, odporúčame využiť dopravu vlakom alebo autobusom. Aktuálny cestovný poriadok nájdete na stránke www.cp.sk.

Hlavní organizátori

Podujatie pre vás pripravuje Spolok vinohradníkov a vinárov Šenkvice v spolupráci s Kultúrnym a informačným strediskom a Obecným úradom Šenkvice. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR, malekarpaty.travel, slovakia.travel, Bratislavského samosprávneho kraja a sponzorov.

O Spolku vinárov a vinohradníkov v Šenkviciach

Sme občianske združenie, ktoré zastrešuje viac ako 30 aktívnych členov z radov vinárov, vinohradníkov a priateľov vína. Hlavným cieľom činnosti spolku je rozvoj a udržiavanie vinárstva a vinohradníctva v Šenkviciach. V rámci svojej činnosti organizuje viaceré vinárske podujatia – najvýznamnejším je Za vínom do Šenkvíc. Okrem iného sú to Letné sobotné ochutnávky vín, Deň burčiaku, nominačná výstava vín, semináre pre svojich členov, vinárske zájazdy do rôznych kútov Európy ako aj pravidelná séria hodnotení zdravotného stavu vín členov spolku.

Kontakt

Spolok vinárov a vinohradníkov v Šenkviciach, sídlo Vinohradská 68, Šenkvice, www.zavinomdosenkvic.sk, Ing. Ľuboš Petrík, petrik@zavinomdosenkvic.sk

TEŠÍME SA NA VÁS V ŠENKVICIACH!