Za vínom do Šenkvíc 2020

29 August 2020
12:00 - 22:00

Za vínom do Šenkvíc 2020
29. august 2020 od 12.00 – 22.00 v Šenkviciach

Príďte si vychutnať lokálny folklór a lahodné víno v sobotu 29.8.2020 do Šenkvíc. Podujatie Za vínom do Šenkvíc vám prináša možnosť spoznať 30 šenkvických vinárov a zaujímavé vína z nových aj pôvodných odrôd hrozna. Podujatie je určené pre všetkých milovníkov vína, ktorí radi objavujú nové chute, majú slabosť pre tradičnú slovenskú kuchyňu a ocenia priateľskú atmosféru v malebnej dedinke Šenkvice.

O podujatí Za vínom do Šenkvíc

Už 9 rokov vám prinášame možnosť spoznať krásu a tajomstvá vinárskych pivničiek šenkvických vinárov. Svoje víno, pivnice, výrobné a prezentačné priestory vám predstavia miestni vinári na 22 ochutnávkových stanoviskách. Medzi nimi vinárstva ako Karpatská Perla, Repa Winery, Víno Bočko, Vinárstvo KOZARA či CARPATE DIEM. Spoznáte malé, stredné aj veľké vinárstva Malokarpatského kraja, ktoré vám nalejú zlato svojich pivníc.

Podujatie Za vínom do Šenkvíc podporuje poctivú prácu, tradíciu a kvalitu slovenských vín. Dáva príležitosť predstaviť sa malým alebo začínajúcim vinárstvam a otvára exkluzívnu možnosť nahliadnuť do pivničiek, ktoré sú počas roka pre verejnosť neprístupné.

„Podujatie „Za vínom do Šenkvíc“ je „vizitkou“ celej obce, ale najmä  vinárskej a vinohradníckej pohostinnej duše a tradície. Víno bolo, je a aj vďaka tomuto podujatiu zostane v Šenkviciach fenoménom, ktorý prináša pohodu a priateľskú atmosféru.“ – dodáva Ing. Ľuboš Petrík manažér podujatia a predseda Spolku šenkvických vinárov.

Možno ste netušili

Staňte sa vínnym turistom a spoznávajte nové odrody hrozna. Aktuálnym trendom sú nové odrody tzv. PIWI, ktorých spoločným znakom je vysoká odolnosť proti chorobám a sú vhodným adeptom na výrobu BIO vín.

Pozornosť si zaslúžia aj nové slovenské odrody viniča – „novošlachtence“, ktoré si získali nielen slovenských, ale aj zahraničných milovníkov vína. Veľký podiel na vzniku nových odrôd mali práve Šenkvice. V šenkvickej vinohradníckej a vinárskej výskumnej stanici vznikla najvýznamnejšia časť slovenských novošľachtencov. Nezabudnite, aj vínka z týchto zaujímavých z odrôd budete môcť ochutnať na tohto ročnom podujatí Za vínom do Šenkvíc.

Každý ročník podujatia má svojho patróna z radov Spolku vinárov a vinohradníkov. Tohto- ročným patrónom podujatia je Ondrej Somorovský. Šenkvičan, či skôr Cerovan ako repa, vo vinohrade vyrastal, víno robil „od jak živa“, a má ho stále plnú myseľ i srdce. A každý, kto Ondreja pozná, vie, že keď raz začne spievať, tak skoro určite neskončí.

Vinohradnícky náučný chodník

 Okrem zábavy na námestí a vo vinárskych pivničkách sme pre vás pripravili aj prehliadku vinohradníckeho náučného chodníka, kde si môžete prezrieť 30 tradičných a novošľachtených odrôd viniča hroznorodého. Súčasťou náučného chodníka je aj ukážka vývoja systémov rezu a vedenie viniča. Celkovo je v 15 radoch vysadených 240 sadeníc. Náučný chodník sa nachádza v blízkosti sídla miestneho vinárskeho spolku a obecnej vinotéky na adrese: Chorvátska ulica 105, Šenkvice.

Program

Okrem ochutnávky vín sme si pre vás pripravili prehliadku tradičných remesiel, ochutnávku pečeného býka a miestnych špecialít podľa receptúr našich starých rodičov, jazdy na konskom koči a samozrejme, tradičnú šenkvickú folklórnu muziku. Súčasťou programu bude taktiež tombola s vinárskymi cenami a súťaž o najlepšie vinárstvo podujatia.

Vstupenky

Cena vstupenky je 27€.

Súčasťou vstupenky je degustačná taštička, ktorá obsahuje katalóg vinárov, 40ks degustačných kupónov a 2ks bonusových lístkov na nákup vína v hodnote 8€. V cene vstupenky je zahrnutá aj kyvadlová doprava medzi jednotlivými ochutnávkovými stanoviskami.

Predpredaj vstupeniek cez elektronické kanály bol ukončený. Vstupenky si môžete zakúpiť v deň podujatia od 11:30 do 15:00 hod v KIS na nám. G.Kollinoviča. V rovnakom čase si môžete vymeniť zakúpené vstupenky za degustačnú kapsičku.

Vzhľadom na preventívne opatrenia v súvislosti s COVID-19 bude do predaja uvoľnených maximálne 750 vstupeniek a podujatie bude organizované v súlade s nariadeniami Úradu vlády Slovenskej republiky.

Doprava

Doprava na podujatie je individuálna.

Aby ste si mohli vychutnať všetky slasti, ktoré vám podujatie ponúka, odporúčame dopravu vlakom alebo autobusom. Aktuálny cestovný poriadok nájdete na stránke: www.cp.sk

Hlavní organizátori

Spolok vinohradníkov a vinárov Šenkvice v spolupráci s Kultúrnym a informačným strediskom a Obecným úradom Šenkvice. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

O Spolku vinárov a vinohradníkov v Šenkviciach

Občianske združenie, ktoré zastrešuje viac ako 30 aktívnych členov z radov vinárov, vinohradníkov a priateľov vína. Hlavným cieľom činnosti spolku je rozvoj a udržiavanie vinárstva a vinohradníctva v Šenkviciach. V rámci svojej činnosti organizuje viaceré vinárske podujatia – najvýznamnejším je Za vínom do Šenkvíc. Okrem iného sú to letné sobotné ochutnávky vín, Deň burčiaku, nominačná výstava vín, semináre pre svojich členov, vinárske zájazdy do rôznych kútov Európy ako aj pravidelná séria hodnotení zdravotného stavu vín členov spolku.

Kontakt

Spolok vinárov a vinohradníkov v Šenkviciach, sídlo Vinohradská 68, Šenkvice, www.zavinomdosenkvic.sk, Ing. Ľuboš Petrík, petrik@zavinomdosenkvic.sk

Zoznam vinárov – Za vínom do Šenkvíc 2020:

1 Miko Miroslav
2 Klamo Matúš
3 Ruman Tibor
4 Figura Ľubomír
5 Bartoš Michal
6 Stríž Daniel
7 Klub vinárov Báhoň
8 Kocanda Jozef st.
9 Kocanda Jozef ml.
10 Vinárstvo Kukumberg
11 Augustinič Jaromír
12 Jančariková Monika
13 CARPATE DIEM
14 Sommini Winery
15 Vinárstvo KOZARA
16 Víno Jurášek
17 Motyka Karol
18 Durčovič Imrich
19 Jančo Jozef
20 Lacko Vincent
21 Kakalík Marek
22 Bobulles – Samuel Hacaj
23 Víno DIOUS
24 Kúkel Pavol
25 Sunny winery
26 Bočko vinárstvo
27 Augustinič Emil
28 Karpatská perla
29 Repa winery
30 BOVINEL