Za vínom do Šenkvíc 2020

 Za vínom do Šenkvíc v sobotu 29.8.2020 aj v tomto ročníku budete mať možnosť „ochutnať“ lokálny folklór a krásne vína z nových odrôd.

Kombinácia kultúry a zaujímavých vín z nových aj pôvodných odrôd hrozna je nosnou myšlienkou podujatia. Spríjemňovať ochutnávanie vín v pivničkách tak bude šenkvická folklórna muzika a skvelé vína ponúknu šenkvickí vinári.

Trend spoznávať vína z nových odrôd hrozna je významným faktorom vínnej turistiky. Aktuálne sa k tomuto trendu pridávajú tzv. PIWI nové odrody, ktorých spoločným znakom je ich vysoká odolnosť proti chorobám a stávajú sa tak vhodným adeptom na výrobu BIO vín.

Nové slovenské odrody viniča – „novošlachtence“ si získavajú nielen u slovenských spotrebiteľov ale aj v zahraničí mnoho priaznivcov. Veľký podiel na vzniku nových odrôd mali práve Šenkvice. Vo Výskumnej stanici vinohradníckej a vinárskej v Šenkviciach vznikla najvýznamnejšia časť slovenských novošlachtencov.

 Už po 9. krát budete mať možnosť navštíviť malebné Šenkvice a ich pivničky a spoznať región vzniku veľkej časti slovenských novošlachtencov. Ochutnať vína výnimočné z tradičného „materiálu“ aj málo známe vyrobené s „novošlachtencov“ a úplne nových netradičných odrôd.

Tento rok svoje pivnice, výrobné a prezentačné priestory otvoria naši vinári počas poslednej prázdninovej soboty 29.8.2020.

Svoje vína bude ponúkať viac ako 30 miestnych malých, stredných ale aj veľkých vinárstiev na 22 ochutnávacích stanoviskách. Medzi najznámejšie miestne vinárstva patria Karpatská Perla, Repa Winery, Víno Bočko, Vinárstvo KOZARA a CARPATE DIEM.

Podstatou podujatia je však stretnutie priaznivcov vína hlavne s malými alebo začínajúcim vinárstvami. Viaceré z pivničiek sú už štandardne dostupné exkluzívne iba na tomto podujatí.

Termín konania:  aktuálny 9. ročník bude v sobotu 29.8.2020 od 12.-22.00 hod.

Hlavní organizátori: Spolok vinohradníkov a vinárov Šenkvice v spolupráci s Kultúrnym a informačným strediskom a Obecným úradom Šenkvice

Návštevníci si budú môcť pozrieť tradičné remeslá a ochutnať jedlá našich dedov a babičiek. A tiež sa za poplatok previezť na konskom koči.

Jednotlivé pivničky a vinárske priestranstva ponúknu možnosť ochutnávky typických miestnych gastronomických špecialít pripravených podľa starých receptúr.

Návštevníci si môžu okrem výborného vína vychutnať prehliadku unikátneho Vinohradníckeho náučného chodníka  s vysadenými tradičnými i novovyšľachtenými 30 odrodami viniča hroznorodého. Jeho súčasťou sú aj ukážky vývoja systémov rezu a vedenia viniča. Celkovo je v 15 radoch vysadených 240 sadeníc. Náučný chodník sa nachádza v blízkosti sídla miestneho vinárskeho spolku a obecnej vínotéky na Chorvátskej ulici 105.

Súčasťou podujatia bude aj pečenie býka s jeho degustáciou. Nebude chýbať ani  tombola s „vinárskymi“ cenami a aj súťaž o najlepšie vinárstvo podujatia.

„Podujatie „Za vínom do Šenkvíc“ je „vizitkou“ celej obce, ale najmä  vinárskej a vinohradníckej pohostinnej duše a tradície. Víno bolo, je a aj vďaka tomuto podujatiu zostane v Šenkviciach fenoménom, ktorý prináša pohodu a priateľskú atmosféru.“ – dodáva Ing. Ľuboš Petrík manažér podujatia.

Štandardná cena vstupenky bude 27€. Prvých 100 vstupeniek si do 15.7.2020 môžete zakúpiť v predpredaji  v špeciálnej cene 22€. Súčasťou vstupenky je degustačná taštička, ktorá obsahuje: katalóg vinárov, 40 ks degustačných kupónov a tiež 2 ks bonusových  lístkov na nákup vína v celkovej hodnote 8€. V cene je zahrnutá bezplatná kyvadlová doprava medzi „ochutnávacími“ stanicami. Predpredaj vstupeniek bude realizovaný prostredníctvom jedného z najväčších predajných portálov www.ticketportal.sk a na webstránke www.zavinomdosenkvic.sk. S ohľadom na preventívne po-pandemické opatrenia bude do predaja uvoľnených maximálne 750 vstupeniek a prirodzene budeme aplikovať všetky nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR.

PREDAJ VSTUPENIEK

Zoznam vinárov – Za vínom do Šenkvíc 2020:

1 Miko Miroslav
2 Klamo Matúš
3 Ruman Tibor
4 Figura Ľubomír
5 Bartoš Michal
6 Stríž Daniel
7 Klub vinárov Báhoň
8 Kocanda Jozef st.
9 Kocanda Jozef ml.
10 Vinárstvo Kukumberg
11 Augustinič Jaromír
12 Jančariková Monika
13 CARPATE DIEM
14 Sommini Winery
15 Vinárstvo KOZARA
16 Víno Jurášek
17 Motyka Karol
18 Durčovič Imrich
19 Jančo Jozef
20 Lacko Vincent
21 Kakalík Marek
22 Bobulles – Samuel Hacaj
23 Víno DIOUS
24 Kúkel Pavol
25 Sunny winery
26 Bočko vinárstvo
27 Augustinič Emil
28 Karpatská perla
29 Repa winery
30 BOVINEL